• Trening czyni mistrza: nauka osłuchiwania

   student medycyny spacerujący po ulicy i słuchający muzyki ze smartfona

  Trening czyni mistrza: nauka osłuchiwania

  Daniel J. Rogers, specjalista ds. rozwoju zaawansowanego sprzętu

  Granie na pianinie. Nauka języka. Doskonalenie umiejętności medycznych. Aby stać się najlepszymi, musimy ćwiczyć. Wielu lekarzy wykonuje osłuchiwanie serca każdego dnia, przeprowadzając rutynowe badania lekarskie, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu nieprawidłowości. Umiejętność rozróżniania typowych i patologicznych dźwięków serca może pomóc w zapobieganiu błędnym diagnozom. W przypadku i tak już przeciążonego systemu opieki zdrowotnej może to przyczynić się do lepszych efektów leczenia pacjentów.

  Zastosowanie osłuchiwania w obecnych czasach

  Nowe przenośne narzędzia, takie jak ręczny ultrasonograf, mają zrewolucjonizować badania lekarskie, ale osłuchiwanie pozostaje szybką i ekonomiczną metodą diagnostyczną. Jest to z pewnością prostsze niż ustawienie i nakierowanie ultrasonografu, a następnie przeglądanie i interpretowanie obrazów. Ponadto stetoskopy są zwykle tańsze niż ręczne ultrasonografy. Jednak skuteczność nawet najlepszych narzędzi diagnostycznych zależy od umiejętności lekarzy, którzy z nich korzystają.

  Doskonalenie umiejętności przez całe życie

  Ciągła praktyka gwarantuje, że umiejętności osłuchiwania nie osłabną z czasem1. Naukowcy sugerują, że umiejętności w zakresie badania serca mogą się pogorszyć po latach wykonywania zawodu2, a w przypadku każdego nowego dźwięku musi zostać utworzony przez mózg szablon słuchowy w celu jego zapamiętania3. Innymi słowy sposób, w jaki interpretujemy dźwięki, wymaga powtarzania i ciągłego uczenia się.

  Jest do tego odpowiednia aplikacja

  Aplikacja edukacyjna Littmann™ Learning App, obsługiwana przez eMurmur, to świetny sposób na rozpoczęcie lub kontynuację treningu w zakresie osłuchiwania. Studenci medycyny lub lekarze mogą zapoznać się z różnymi patologiami serca i sprawdzić swoje umiejętności słuchania, rozróżniając typowe i patologiczne dźwięki serca.
  Aplikacja Littmann™ University App to narzędzie do nauki osłuchiwania, które umożliwia studentom medycyny jednoczesne słuchanie i uczenie się pod kierunkiem ich profesora w środowisku wirtualnym lub stacjonarnie.

  Łączenie profilaktyki z praktyką

  Wczesne i trafne wykrywanie nieprawidłowości w pracy serca może mieć ogromne znaczenie dla systemów opieki zdrowotnej i pacjentów. Branża opieki zdrowotnej przestawia się na model oparty na profilaktyce, więc odrobina ćwiczeń z zakresu osłuchiwania może okazać się bardzo przydatna.

  Dowiedz się więcej o aplikacji 3M™ Littmann® Learning App

  Dowiedz się więcej o aplikacji 3M™ Littmann® University App

  Bibliografia

  1. Factors influencing cardiac auscultation proficiency in physician trainees, Lam i in., Singapore Med J., styczeń 2005; 46(1):11-4.
  2. . Competency in Cardiac Examination Skills in Medical Students, Trainees, Physicians, and Faculty. Criley i in., Arch Intern Med. 2006;166 610-616.
  3. The Power of Repetition in Mastering Cardiac Auscultation, Barrett i in., rozdział 4: Teaching Heart Auscultation to Health Professionals, 2011, ISBN 978-0-9877400-0-7

  • Zdjęcie Daniela J. Rogersa

   Dan Rogers jest obecnie specjalistą ds. rozwoju zaawansowanego sprzętu w firmie 3M i od ponad 14 lat ekspertem ds. akustyki stetoskopów Littmann. Przyczynił się do powstania wielu wynalazków i ulepszeń produktów z linii Littmann, dzięki czemu marka Littmann nadal jest synonimem najwyższej jakości stetoskopów na całym świecie.