Dwutonowe, dostrajlne membrany są innowacją 3M. Łączą one w sobie lejek (do niskich częstotliwości) oraz membranę (do wysokich częstotliwości) na jednej stronie głowicy. Zmiana między trybem lejka i trybem membrany odbywa się przez zmianę siły nacisku na klatkę piersiową pacjenta - nie trzeba przekręcać głowicy.
Przede wszystkim, bardzo ważne poprawne założenie stetoskopu. Wszystkie stetoskopy Littmana mają zespół liry specjalnie dopasowany do przewodów słuchowych. Prawidłowe założenie powinno zacząć się od trzymania stetoskopu pionowo i podczas zakładania należy upewnić się, że oliwki są skierowane w stronę nosa.
Kiedy stetoskop jest prawidłowo założony, należy dostosować wzmocnienie dźwięku za pomocą "+" i "-" na klawiaturze. Upewnij się, że środek głowicy ma bezpośrednią styczność z pacjentem - tam zamontowany jest czujnik dźwięku. Jeśli wciąż nic nie słyszysz skontaktuj się ze wsparciem technicznym 3 M.
Istnieje kilka technik, które - podczas korzystania ze stetoskopów elektronicznych 3M™ Littmann® model 3100 i 3200 mogą znacznie poprawić osłuchiwanie.
Mały sensor dźwięku znajduje się samym środku głowicy (do celów demonstracyjnych, można zdjąć membranę i zlokalizować sensor pod białą naklejką). Obszar wokół czujnika dźwięku nie ma wpływu na jakość osłychowania. Dlatego też najważniejsze jest to, aby przyłożyć środek głowicy do tego miejsca na ciele pacjenta, które chcemy osłuchać.
W modelu Littmann® 3200 wystarczy niewielki kontakt. Dotyczy to zarówno trzymania stetoskopu, jak i kontaktu ze skórą pacjenta. Nadmierny nacisk na ciało pacjenta może spowodować niepożądane dźwięki (artefakty).
Kontakt z pacjentem musi być stały, aby otrzymać optymalną jakość dźwięku. Ruch głowicy spowoduje szum przy tarciu. Najlepszą praktyką jest rozpoczęcie osłuchiwania przy niższym poziomie wzmocnienia dźwięku. Następnie, jeśli próbujesz słuchać dźwięków trudnosłyszalnych, zwiększaj stopniowo wzmocnienie. Korzystanie ze wzmocnienia jedynie w miarę potrzeb pomoże zmniejszyć rozpraszające szumy podczas badania.
Ważne jest wreszcie, aby rozpoznać różnicę w technice stosowania elektronicznych i akustycznych stetoskopów 3M™ Littmann®. Trzymanie stetoskopu Littmann®3200 lekko, delikatny kontakt przyrządu z pacjentem, skupianie punktu kontaktu na środku głowicy i stabilność podczas badania zapewnią najwyższą jakość dźwięku podczas osłuchiwania.
Modele 3M™ Littmann® 3100 i 3200 będą działać około 60 godzin ciągłej pracy na 1 baterii (w zależności od korzystania z modułu Bluetooth® możliwy jest krótszy czas pracy na baterii w modelu 3200). Przed całkowitym wyczerpaniem się baterii usłyszysz dźwięk informujący, że pozostały tylko 2 godziny ciągłej pracy baterii. Bateria jest oszczędzana, jeśli na wyświetlaczu widzisz logo Littmann® - stetoskop jest wtedy w stanie czuwania. Aby aktywować stetoskop, dotknij membranę stetoskopu lub naciśnij przycisk. Aby wyłączyć stetoskop nie musisz nic robić (stetoskop przejdzie w stan czuwania po czasie uzależnionym od ustawienia POWER w menu) lub przytrzymaj wciśnięty przycisk zasilania przez 2 sekundy (metoda preferowana).
Jest kilka możliwości przedłużenia czasu działania baterii. 1) Skrócenie czasu podświetlania oszczędzi baterię. Wybierz Menu > BACKLITE i następnie wybierz DISABLE lub ON DMND (na żądanie). DISABLE wyłączy podświetlenie całkowicie. W opcji ON DMND podświetlenie będzie włączane tylko po naciśnięciu przycisku zasilania. Jeśli uważasz, że podświetlenie wyświetlacza jest konieczne do odczytania informacji na wyświetlaczu, wybierz w menu > BACKLITE > ALWAYS. Aktywuje to podświetlenie na połowie mocy, zapewniając pomoc wizualną, ale minimalizując zużycie energii. 2) Upewnij się, że włączona jest funkcja Auto On/Auto Off (powinna być wstępnie zaprogramowana w stetoskopie). Automatyczna funkcja Auto oszczędza baterię. Można ją spersonalizować w zależności od preferencji dotyczących czasu koniecznego do przejścia w stan czuwania. Aby maksymalnie przedłużyć działanie baterii, wybierz w menu > POWER > LOW. To zaprogramuje stetoskop tak, aby przechodził w stan czuwania już po 10 sekundach braku aktywności.
Jakość dźwięku pozostaje stała nawet przy niskim poziomie baterii. Stetoskop elektroniczny nie będzie działał bez baterii.
Aby uzyskać optymalną wydajność połączenia bezprzewodowego, ważne jest, aby głowica stetoskopu i bezprzewodowy adapter były blisko siebie i aby droga pomiędzy nimi była wolna od jakichkolwiek przeszkód. Ściany, meble i ludzie zakłócają sygnał bezprzewodowy.
Umiejscowienie stetoskopu i bezprzewodowego adaptera jest bardzo ważne dla dobrego działania bezprzewodowego. W niektórych przypadkach zastosowanie przedłużacza USB, który podnosi adapter i/lub zmienia jego kierunek, może doprowadzić do znacznego ulepszenia pracy. Littmann® zaleca stosowanie stacjonarnego przedłużacza USB StarTech lub podobnego urządzenia, które można znaleźć w Internecie u wielu sprzedawców lub w lokalnym sklepie elektronicznym.
Podczas nagrywania pomóc może umiejscowienie komputera obok pacjenta (a nie za nim), tak aby ciało pacjenta nie blokowało ścieżki sygnału. Trzymaj głowicę mocno palcami (a nie dłonią), aby umożliwić optymalne działanie bezprzewodowej anteny. Zminimalizuj odległość między stetoskopem i komputerem PC. W typowych warunkach łatwo osiągalna powinna być odległość 3 metrów.
Środowisko pracy odgrywa również rolę w jakości połączenia. Telefony bezprzewodowe, akcesoria do telefonów komórkowych, kuchenki mikrofalowe i komputerowe urządzenia Wi-Fi mogą obniżyć jakość połączenia i należy rozważyć ich wyłączenie, jeśli jakość połączenia jest niższa niż oczekiwana.
Domyślnie dźwięk będzie odtwarzany bezpośrednio z powrotem w stetoskopie 3M™ Littmann® model 3200 przez Bluetooth®. Słuchanie nagranych wcześniej dźwięków za pomocą stetoskopu Littmann® model 3200 jest możliwe, ponieważ jakość dźwięku będzie taka sama, jak podczas nagrywania. Jeśli ikona połączenia świeci się na zielono (na StethAssist™ lub Cardioscan®) , spróbuj zwiększyć głośność, naciskając przycisk „+" na stetoskopie.
Jeśli zaznaczone jest pole „play to PC", dźwięk będzie odtwarzany przez głośniki komputera zamiast przez stetoskop. Ze względu na dźwięki o niskiej częstotliwości obecne przy osłuchiwaniu, głośniki komputerowe (zwłaszcza wbudowane głośniki w laptopie) mogą mieć bardzo słabą reakcję audio, dając wrażenie, że dźwięki nie są odtwarzane. Jeśli wybrane jest pole „play to PC", zazwyczaj dobrze sprawdza się korzystanie ze oliwek. Głośniki stacjonarne umożliwiają odsłuchanie nagrania, ale zazwyczaj zniekształcają dźwięki o niskiej częstotliwości. Najlepszą alternatywą dla odtwarzania nagranych dźwięków publiczności jest użycie systemu głośników zawierającego głośniki średniozakresowe i subwoofer.
W celu przesyłania danych między dwoma urządzeniami Bluetooth®, muszą one najpierw zostać „sparowane" elektronicznie. Parowanie to proces odkrywania i uwierzytelniania, który pozwala stetoskopowi Littmann 3200 wyposażonemu w technologię Bluetooth® na komunikowanie się z innym urządzeniem wyposażonym w Bluetooth® i ustanawianie połączenia między tymi dwoma urządzeniami jako zaufanej „pary”.
Program StethAssist pamięta zaufane pary maksymalnie ośmiu różnych urządzeń Bluetooth®, ale będzie się komunikować jedynie z jednym sparowanym urządzeniem na raz. Ponadto nie można powiązać stetoskopu Littmann® model 3200 z drugim stetoskopem Littmann® model 3200.
Po sparowaniu stetoskop Littmann® 3200 może łączyć się z komputerem, na którym uruchomiony jest program StethAssist. Wybierz opcję CONNECT, naciskając i zwalniając przycisk (M). Ekran LCD zasygnalizuje, że połączenie Bluetooth® jest aktywne. Stetoskop automatycznie powróci do stanu pracy.
W celu uzyskania pomiaru szybkości akcji serca pacjenta zwróć uwagę, czy głowica stetoskopu, zwłaszcza jej środek, dobrze przylega do skóry pacjenta, ponieważ w tym miejscu znajduje się sensor dźwięku. Wstępny pomiar częstości akcji serca, na podstawie którego jest obliczana szybkość, trwa 5 sekund. Następnie co 2 sekundy szybkość akcji serca jest aktualizowana. Szybkość akcji serca będzie wyświetlana przez 10 sekund od odjęciu głowicy od ciała pacjenta. Przed rozpoczęciem pomiaru na wyświetlaczu są widoczne dwie kreski (--).W przypadku akcji serca poniżej 33 lub powyżej 199 uderzeń na minutę na wyświetlaczu będą widoczne dwie kreski (--).
Pomiar akcji serca jest najdokładniejszy, gdy głowica stetoskopu Littmann® model 3100 lub 3200 umieszczona jest na koniuszku serca i może być dokonywany przy korzystaniu z dowolnego filtra i/lub bez względu na głośność osłuchiwania. Jeśli szybkość akcji serca zmienia się znacznie lub hałas zewnętrzny jest nadmierny, lub pacjent porusza się, lub tony płuc są bardzo głośne, na wyświetlaczu pojawią się dwie kreski (--). W praktyce umiejętność dokonania pomiaru akcji serca poprawia się z doświadczeniem osłuchującego. Funkcja pomiaru akcji serca została zaprojektowana i sprawdzona dla nas na ludziach.
Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz Nowy > Skrót
Dla Windowsa 7, skopiuj i wklej poniższy link (zależnie od wersji Javy):
(Java 6) "C:\Program Files\Java\jre6\bin\javaws.exe" https://telesteth.littmann.com/telemed/telemed.jnlp
(Java 7) "C:\Program Files\Java\jre7\bin\javaws.exe" https://telesteth.littmann.com/telemed/telemed.jnlp
Wpisz Littman TeleSteth jako nazwę skrótu
Kliknij Zakończ