Banner 3M Littmann CORE stetoskop cyfrowy

3M Littmann CORE stetoskop cyfrowy

Nowa jakość.

Dowiedz się więcej

Niespotykana wcześniej jakość osłuchiwania.

 • Osłuchiwanie klatki piersiowej
  Nawet 40-krotne wzmocnienie dźwięku

  Wyjątkowa jakość akustyczna naszego stetoskopu klasy kardiologicznej jest jeszcze lepsza dzięki 40-krotnemu wzmocnieniu dźwięku (w szczycie częstotliwości, w porównaniu z trybem analogowym). Możliwość usłyszenia subtelnych dźwięków, które pomagają w diagnozowaniu, teraz jest jeszcze większa.

 • Osłuchiwanie płuc pacjenta
  Aktywna redukcja szumów

  Pomaga wygłuszyć rozpraszające hałasy wynikające z gwaru otoczenia dzięki technologii aktywnej redukcji szumów. Ułatwia osłuchiwanie ze względu na redukcję niepożądanych hałasów otoczenia i pozwala skupić się na tym, co istotne: pacjencie i osłuchiwaniu organów ciała. Usłysz różnicę

 • Lekarz ze stetoskopem w uszach
  Miękkie, uszczelniające końcówki uszne (oliwki).

  Nasze miękkie, uszczelniające końcówki uszne (oliwki) dopasowują się do ucha i tworzą doskonałe uszczelnienie akustyczne. Pozwalają na pewne i wygodne osłuchiwanie pacjenta.

 • Lekarz przykładający stetoskop cyfrowy 3M™ Littmann® CORE do klatki piersiowej mężczyzny
  Wiele trybów osłuchiwania

  Za pomocą jednego przycisku możesz szybko przełączać się między trybami słuchu, analogowym a wzmocnionym, aby dopasować się do swoich potrzeb. Ponadto dwutonowe membrany (dla dorosłych i pediatryczna) pozwalają na słuchanie dźwięków o niskiej i wysokiej częstotliwości bez konieczności przemieszczania głowicy.

 • Lekarz osłuchujący i pokazujący mężczyźnie aplikację na tablecie
  Łączy się z oprogramowaniem Eko

  Bezprzewodowa łączność Bluetooth® daje stetoskopowi cyfrowemu 3M™ Littmann® CORE możliwość parowania z różnymi urządzeniami mobilnymi, dzięki czemu można wizualizować, nagrywać i zapisywać dźwięki naciśnięciem jednego przycisku.

 • Lekarz osłuchujący klatkę piersiową chłopca i spoglądający na aplikację
  Zaprojektowane z myślą o komforcie.

  Zakrzywiona lira pozwalająca uzyskać odpowiednie dopasowanie do kanałów słuchowych oraz głowica, którą można trzymać w dowolny sposób, sprawiają, że stetoskop cyfrowy 3M™ Littmann® CORE gwarantuje wygodne badanie pacjenta.


zamknąć  
 • Wszystkie pola są wymagane, chyba że określono inaczej

 • 3M takes your privacy seriously. 3M and its authorized third parties will use the information you provided in accordance with our Privacy Policy to send you communications which may include promotions, product information and service offers. Please be aware that this information may be stored on a server located in the U.S. If you do not consent to this use of your personal information, please do not use this system.

 • Prześlij Submit

Przepraszamy.

Wystąpił błąd podczas przesyłania danych. Spróbuj ponownie później

Dziękujemy.

Formularz został przesłany

Niebieski baner
Już dziś wypróbuj stetoskop cyfrowy 3M™ Littmann® CORE

Kup od autoryzowanego dystrybutora


Filmy instruktażowe na temat stetoskopu cyfrowego 3M™ Littmann® CORE

 • Zbliżenie na stetoskop cyfrowy CORE Littmann synchronizujący się z aplikacją mobilną EKO
  Film zawierający informacje ogólne o stetoskopie cyfrowym 3M™ Littmann® CORE (2:54) i jego konfiguracji

  Dowiedz się, jak korzystać ze stetoskopu cyfrowego 3M™ Littmann® CORE.

 • Lekarz przykładający stetoskop cyfrowy Littmann do klatki piersiowej pacjenta
  Film na temat analizy szumów przy użyciu stetoskopu cyfrowego 3M™ Littmann® CORE (0:45)

  Dowiedz się, jak stetoskop cyfrowy 3M™ Littmann® CORE może pomóc Ci w wykrywaniu szmerów w sercu za pomocą SI.

  dostępne tylko w niektórych krajach

 • Lekarz oglądający na laptopie film z osłuchiwania w czasie teleporady
  Film na temat osłuchiwania za pomocą stetoskopu cyfrowego 3M™ Littmann® CORE w czasie teleporady (1:14)

  Zobacz i dowiedz się, jak przeprowadzać teleporadę za pomocą cyfrowego stetoskopu 3M™ Littmann® CORE.

  dostępne tylko w niektórych krajach.


 • Stetoskop cyfrowy 3M™ Littmann® CORE połączony z oprogramowaniem Eko na telefonie.

  Pozyskaj dane. Analizuj. Podziel się.

  Zrób więcej niż kiedykolwiem przedtem dzięki łączności bezprzewodowej. Zatwierdzony przez FDA stetoskop cyfrowy 3M™ Littmann® CORE współpracuje z oprogramowaniem Eko na urządzeniach z systemem iOS i Android, umożliwiając zgodne z HIPAA zapisywanie i opisywanie 15, 30, 60 lub 120-sekundowych nagrań na bezpiecznym pulpicie. Utwórz bibliotekę dźwięków serca, aby monitorować postęp choroby lub w celach edukacyjnych, a nawet bezpiecznie udostępniać swoje nagrania współpracownikom. Ponadto użyj sztucznej inteligencji Eko, aby pomóc w wykrywaniu szmerów serca (wymagana subskrycja: dostępne w wybranych krajach).

  Pobierz za pomocą aplikacji

  Przycisk pobierania z logo App Store. Przycisk pobierania z logo Play Store.


Dowiedz się więcej o stetoskopach Littmann.

Przeczytaj najnowsze artykuły na temat stetoskopu Littmann na blogu.


niebieski baner reklamowy na stronie internetowej 3M Littmann
Pozostańmy w kontakcie.

Trzymaj rękę na pulsie dzięki wiadomościom na temat stetoskopów Littmann®

SUBSKRYBUJ TERAZ

Często zadawane pytania na temat stetoskopu cyfrowego 3M™ Littmann® CORE

STETOSKOP I NASADKA CYFROWA

 • Stetoskop cyfrowy 3M™ Littmann® CORE to obecnie najbardziej zaawansowany stetoskop Littmann. Stetoskop 3M™ Littmann® Cardiology IV™ jest dostępny w zestawie z nasadką cyfrową CORE. Nasadkę cyfrową CORE można też kupić oddzielnie. Nie pełni ona funkcji stetoskopu, ale można ją dołączyć do stetoskopu Littmann Cardiology IV.
 • Otrzymasz stetoskop cyfrowy 3M™ Littmann® CORE zaprojektowany w taki sposób, by zapewniał wygodę. Stetoskop został wcześniej przetestowany pod kątem prawidłowej konfiguracji. Gwarantuje on najlepszą akustykę, wygodę i jakość osłuchiwania – stetoskop 3M™ Littmann® Cardiology IV™ z dodatkowym nawet 40-krotnym wzmocnieniem (przy najwyższej częstotliwości w porównaniu z trybem analogowym), aktywną redukcją szumów i wizualizacją fali dźwiękowej w aplikacji na urządzenia mobilne. Ponadto w niektórych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych aplikacja Eko pozwala za darmo korzystać z funkcji oprogramowania zaakceptowanych przez FDA do wykrywania obecności szumów. Przy zakupie stetoskopu cyfrowego 3M™ Littmann® CORE gwarantujemy wsparcia serwisowe.
 • Stetoskop cyfrowy Littmann CORE można przełączać między trybem analogowym, a trybami wzmocnienia, łączy się on z urządzeniami mobilnymi za pośrednictwem Bluetooth® i ma dwustronną głowicę z membraną dwutonową. Stetoskop Littmann Electronic Model 3200 został wycofany z produkcji i zastąpiony nową generacją stetoskopu Littmann CORE. Littmann 3200 ma jednostronną membranę elektroniczną, działa tylko w trybie wzmocnienia, jest kompatybilny z niektórymi urządzeniami mobilnymi.

INFORMACJE O CENACH I MIEJSCACH SPRZEDAŻY

 • Stetoskopy 3M™ Littmann® sprzedawane są przez autoryzowanych dystrybutorów. Aby znaleźć najbliższego autoryzowanego dystrybutora, odwiedź stronę Littmann.pl. wybierz witrynę internetową przypisaną do swojego kraju, a następnie strony dotyczące stetoskopów Littmann, lub najbliższe lokalne biuro 3M, gdzie uzyskasz pomoc. Włącz wysyłanie powiadomień przez 3M Littmann lub obserwuj kanały społecznościowe w swoim kraju, aby uzyskać aktualne informacje na temat międzynarodowej dostępności.

PIERWSZE KROKI

 • Zapoznaj się z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania.
 • Wyłączony stetoskop cyfrowy 3M Littmann CORE działa jak mechaniczny stetoskop (analogowy, bez wzmocnienia). Aby włączyć tryb wzmocnienia stetoskopu cyfrowego 3M Littmann CORE, naciśnij przycisk zasilania. Dioda LED zacznie migać. Usłyszysz teraz wzmocniony i przefiltrowany dźwięk w końcówkach usznych (oliwkach).

  Dioda LED nasadki cyfrowej CORE informuje o statusie urządzenia:
   

  1. Migające białe światło: Nasadka jest włączona i gotowa do nawiązania połączenia z aplikacją mobilną Eko.
  2. (Nie ma potrzeby parowania z aplikacją za pośrednictwem Bluetooth®, aby włączyć wzmocnienie. Parowanie z aplikacją jest konieczne, aby uzyskać podgląd wizualizacji fali dźwiękowej i korzystać z funkcji, takich jak zapisywanie i udostępnianie dźwięku, a także badanie wspomagane SI).
    

  3. Jednolite białe światło: Nasadka jest włączona i sparowana z aplikacją Eko.
  4. Żółte: Nasadka jest podłączona i ładuje się.
  5. Migające żółte światło: NISKI poziom baterii.
  6. Zielony: Nasadka jest podłączona i w pełni naładowana.

  (Uwaga: Nasadka cyfrowa CORE nie będzie działać podczas ładowania).

 • W stetoskopie cyfrowym 3M Littmann CORE włączy się tryb czuwania po 5 minutach bezczynności. Aby urządzenie ponownie było gotowe do użytku, wyłącz je i włącz ponownie.
 • Pobierz aplikację Eko z Apple App Store® lub sklepu Google Play™, uruchom aplikację i utwórz konto Eko. Włącz Bluetooth® w telefonie lub tablecie, uruchom aplikację Eko i włącz stetoskop cyfrowy 3M Littmann CORE. Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami w aplikacji, aby sparować stetoskop z urządzeniem.
 • Tak. Język angielski jest dostępny na wszystkich platformach. Hiszpański, niemiecki, francuski, portugalski i włoski są dostępne na urządzeniach z systemem Android™ i będą dostępne na urządzeniach iOS w przyszłości. W przyszłości do obu platform zostaną dodane kolejne języki.
 • Eko planuje rozszerzać dostęp do nowej wersji aplikacji Eko w kolejnych krajach w 2023 roku. Dodatkowe informacje już wkrótce.
 • W aplikacji nie są przechowywane żadne dane. Aplikacja działa jako interfejs między platformą internetową a Twoimi danymi. Aplikacja Eko to oprogramowanie oparte na chmurze, a wszystkie dane są przechowywane w chmurze na terenie Stanów Zjednoczonych. Bezpieczeństwo danych to jeden z naszych priorytetów. Eko stosuje zasady, procedury i zabezpieczenia techniczne zgodne z przepisami HIPAA w zakresie danych pacjentów i klienta. Eko korzysta z 256-bitowego szyfrowania AES zgodnego z przepisami HIPAA i rekomendowanego przez NIST oraz wykorzystuje klucze zarządzane do danych pacjenta. Codziennie są szyfrowane kopie zapasowe. Aplikacja Eko spełnia wymagania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) Unii Europejskiej.
 • Nowa aplikacja jest kompatybilna z systemem iOS 13 lub nowszym i nie będzie działać na iPhonach z oprogramowaniem iOS 12 lub starszym. W przypadku urządzeń z oprogramowaniem iOS 12 lub starszym aplikacja Eko nie zaktualizuje się do nowej wersji, ale możesz nadal korzystać z jej poprzedniej wersji. Pełną listę kompatybilnych urządzeń z systemem Android można znaleźć na tej stronie.
 • Upewnij się, że używasz membrany po aktywnej stronie głowicy. Tylko jedna strona głowicy jest akustycznie aktywna w danym momencie i można ją rozpoznać po znaczniku na czaszy. Obróć głowicę, aby zmienić na stronę aktywną.


  porady dla uszu

  Przed umieszczeniem końcówek usznych (oliwek) upewnij się, że są skierowane do przodu od Ciebie. Dzięki temu liry będą właściwie ustawione w stosunku do kanałów słuchowych, zapewniając wygodę i maksymalne przenoszenie dźwięku. Należy również upewnić się, że końcówki uszne (oliwki) zostały dopasowane tak, aby właściwie uszczelnić kanały słuchowe. Jeśli nie możesz uzyskać właściwego uszczelnienia, możesz wyregulować górną część i dopasować ją do Twoich preferencji. Jeśli to konieczne, wymień końcówki uszne (oliwki) na mniejsze, które dołączono do opakowania.


  porady dla uszu

  Zobacz rozdział „Korzystanie ze stetoskopu”

 • Można korzystać z bezprzewodowych słuchawek Bluetooth®, parując je ze stetoskopem Littmann CORE za pośrednictwem aplikacji Eko na urządzeniu mobilnym i korzystając z funkcji „Odtwarzaj przez słuchawki”, a następnie odsłuchiwać na żywo przez Bluetooth® w aplikacji. Dostosuj ustawienia audio, aby przesyłać dźwięk bezprzewodowo do słuchawek z telefonu. Nie ma możliwości parowania stetoskopu cyfrowego Littmann CORE bezpośrednio z bezprzewodowymi słuchawkami Bluetooth®.

  Jeśli korzystasz z aplikacji Eko i głośników zewnętrznych lub słuchawek do słuchania na żywo, zalecamy korzystać z głośników lub słuchawek przewodowych, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku. Słuchawki bezprzewodowe mogą wydawać dźwięk o różnej jakości. Więcej informacji na ten temat możesz uzyskać tutaj.

 • Zaleca się używanie wysokiej jakości słuchawek do odsłuchiwania nagrań dźwięków hi-fi serca i płuc z telefonu lub tabletu. Głośniki telefonu nie zapewnią optymalnej jakość dźwięku. Zmiana głośności stetoskopu cyfrowego 3M Littmann CORE podczas nagrywania nie zmienia głośności nagrania audio w aplikacji, dlatego należy regulować je w aplikacji lub na urządzeniu mobilnym.
 • Wersja aplikacji opublikowanej w marcu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych: W przypadku połączenia stetoskopu z aplikacją można wybrać filtry, przechodząc w aplikacji Eko do Menu -> Ustawienia aplikacji -> Filtr audio CORE, bez konieczności dotykania stetoskopu. Domyślny filtr to „szeroki”, ale można także wybrać „kardiologiczny” lub „płucny”, aby wzmocnić odpowiednio niższe lub wyższe częstotliwości w profilu dźwiękowym. Wybór filtra zostanie zapisany po wyłączeniu aplikacji.

  Inne wersje: W przypadku połączenia stetoskopu z aplikacją filtry można wybrać z menu ustawień aplikacji mobilnej Eko, bez konieczności dotykania stetoskopu. Domyślny filtr to „szeroki”, ale można także wybrać „kardiologiczny” lub „płucny”, aby wzmocnić odpowiednio niższe lub wyższe częstotliwości w profilu dźwiękowym.

 • Jeśli to możliwe, osłuchuj pacjenta w cichym otoczeniu. Choć stetoskop cyfrowy Littmann CORE ma aktywną redukcję szumów, niektóre dźwięki otoczenia będą słyszalne podczas osłuchiwania.

  Technologia dostosowywalnej membrany 3M pozwala na słyszenie dźwięków o różnych częstotliwościach poprzez dostosowanie docisku głowicy. Przytrzymuj głowicę, lekko dociskając do klatki piersiowej pacjenta, aby słuchać dźwięków o niskiej częstotliwości. Dociśnij nieco mocniej, aby usłyszeć dźwięki o wyższej częstotliwości. Jeśli korzystasz z aplikacji Eko i głośników zewnętrznych lub słuchawek do słuchania na żywo, zalecamy korzystać z głośników lub słuchawek przewodowych, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku. Słuchawki bezprzewodowe mogą wydawać dźwięk o różnej jakości. Więcej informacji na ten temat możesz uzyskać tutaj.

 • Nie można sparować stetoskopu cyfrowego 3M Littmann CORE bezpośrednio z aparatem słuchowym. Jeśli jednak aparat słuchowy został wyposażony w Bluetooth® i można go połączyć z telefonem, możesz skorzystać z funkcji „Odtwarzaj przez słuchawki” w aplikacji, aby odtwarzać dźwięk bezprzewodowo w aparacie słuchowym za pośrednictwem telefonu. Konieczna jest konsultacja z audiologiem, czy Twój aparat słuchowy może uzyskiwać niezbędne częstotliwości, aby przeprowadzić badanie osłuchowe. Więcej informacji uzyskasz tutaj.

 • Wersja aplikacji opublikowanej w marcu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych: Stetoskop cyfrowy 3M Littmann CORE oferuje aktywną redukcję szumów, którą można włączyć lub wyłączyć w aplikacji Eko w Menu -> Ustawienia CORE. Domyślnie funkcja ta jest wyłączona. Wyłączenie stetoskopu także wyłączy aktywną redukcję szumów.

  Inne wersje: Stetoskop cyfrowy 3M Littmann CORE oferuje aktywną redukcję szumów, którą można włączyć lub wyłączyć w aplikacji Eko w menu ustawień. Domyślnie funkcja ta jest wyłączona. Wyłączenie stetoskopu także wyłączy aktywną redukcję szumów.

 • Wersja aplikacji opublikowanej w marcu 2022 roku w Stanach Zjednoczonych: W aplikacji Eko wybierz „Pacjenci”. Następnie wskaż pacjenta i nagranie. Na koniec wybierz „Udostępnij” i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Odbiorca nie musi mieć konta Eko, aby otrzymać i otwierać te pliki.

  Inne wersje: W aplikacji Eko przejdź do „Pacjenci” > „Wybierz pacjenta” > „Edytuj”, a następnie kliknij „Udostępnij pacjenta”. W dalszej kolejności wpisz adres e-mail odbiorcy, a nagrania zostaną przesłane na ten adres. Należy pamiętać, że odbiorca musi mieć konto Eko, aby zobaczyć nagrania udostępnionego pacjenta.

 • Stetoskop cyfrowy 3M Littmann CORE lub nasadkę cyfrową CORE należy ładować, gdy zacznie migać żółta kontrolka. Podłącz dołączony kabel micro-USB do portu USB urządzenia i podłącz drugi koniec (USB-A) do ładowarki USB (maksymalnie 5 V) z certyfikatem UL. Dioda LED zacznie świecić jednolitym żółtym światłem, co oznacza, że urządzenie jest w trakcie ładowania. Po całkowitym naładowaniu baterii dioda LED zacznie świecić jednolitym zielonym świtałem.

 • Pełne ładowanie baterii od stanu całkowitego wyczerpania powinno trwać około 2,5 godziny. Po pełnym naładowaniu stetoskop powinien działać ciągle w trybie cyfrowym przez 8 godzin. Aby maksymalnie wydłużyć żywotność baterii, zalecamy wyłączanie nasadki cyfrowej, jeśli nie jest używana.

  UWAGA: Nasadka cyfrowa nie włączy się, jeśli jest podłączona do ładowania. Żadne części nasadki cyfrowej nie powinny być naprawiane oraz otwierane przez użytkownika.

 • Nasadka cyfrowa ma 5-minutowy tryb uśpienia, który zachowuje żywotność baterii. Gdy nasadka cyfrowa przechodzi w tryb uśpienia, gaśnie biała dioda LED, a przełącznik będzie w tym samym położeniu, co przyciski głośności (tj. w pozycji „włączone”).

  Aby ponownie włączyć nasadkę cyfrową, musisz ustawić przełącznik w pozycji WYŁĄCZENIE (OFF), a następnie WŁĄCZENIA (ON). Zaświeci się biała dioda, która oznacza, że urządzenie jest włączone.

 • Poziom dźwięku można zwiększać 7-stopniowo, aby uzyskać nawet 40-krotne wzmocnienie (przy najwyższej częstotliwości, w porównaniu z trybem analogowym), jeśli korzystasz z wkładek dousznych. Poziom głośności można zwiększyć i zmniejszyć, klikając odpowiednie przyciski na boku nasadki. Jeśli korzystasz ze słuchawek, aby odsłuchiwać dźwięki za pośrednictwem smartfonu lub tabletu, ustaw głośność urządzenia jak zwykle. W tym przypadku przyciski głośności stetoskopu nie będą miały wpływu na głośność dźwięku. Uwaga: Zmiana głośności na nasadce cyfrowej nie wpływa na głośność nagrania w aplikacji Eko na urządzeniu mobilnym. W związku z tym głośność odtwarzania należy ustawiać w aplikacji lub na urządzeniu smart.
 • Tak, na stetoskopie można wykonać grawerunek laserowo. Nie zalecamy grawerowania mechanicznego, ponieważ może ono zwiększyć szum tarcia w czasie osłuchiwania. Nie należy rozkładać stetoskopu (np. wyciągając przewody, odłączając króćce przewodów).

SI EKO

 • SI Eko to algorytmy uczenia maszynowego sztucznej inteligencji, która wspiera lekarzy w wykrywaniu szumów w sercu (dostępne tylko w USA, a w przyszłości opcja ta rozszerzy się na inne kraje).

INFORMACJE DOTYCZĄCE GWARANCJI

SERWISOWANIE I WSPARCIE

 • Aby skontaktować się z działem serwisowania i wsparcia stetoskopów cyfrowych Littmann CORE, odwiedź stronę littmann.com/service lub zadzwoń pod numer 1-800-228-3957. Wybierz opcję 1 (Littmann), następnie opcję 2, a w końcu opcję 1, aby skontaktować się z działem wsparcia zajmującym się stetoskopami 3M Littmann CORE.

  Jeśli przebywasz poza Stanami Zjednoczonymi, uzyskasz wsparcie w zakresie stetoskopów cyfrowych Littmann CORE, odwiedzając witrynę littmann.com na której znajdują się dane kontaktowe najbliższego biura 3M.

  W Europie, Bliskim Wschodzie lub Afryce, uzyskasz wsparcie w zakresie stetoskopów cyfrowych Littmann CORE, kontaktując się z najbliższym biurem 3M lub wysyłając wiadomość na adres 3M.littmann.emea@mmm.com

  W Kanadzie uzyskasz wsparcie w zakresie stetoskopu cyfrowego Littmann CORE, wysyłając wiadomość na adres CAService@mmm.com lub dzwoniąc pod numer 1-800-268-6235.

  Aby uzyskać globalne wsparcie w zakresie nasadki cyfrowej CORE, lub odpowiedzi na pytania dotyczące aplikacji Eko, odwiedź witrynę support.ekohealth.com.

SPECYFIKACJA PRODUKTU

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA

 • Czyść zewnętrzne części po każdym badaniu pacjenta za pomocą ściereczek nasączonych 70-procentowym alkoholem izopropylowym. W normalnych warunkach nie jest konieczne usuwanie nasadki cyfrowej CORE ze stetoskopu podczas czyszczenia. Jeśli to konieczne, membrany, pierścienie ocieplające i wkładki można wyjąć w celu dokładnego czyszczenia. Upewnij się, że wszystkie powierzchnie są suche przed ponownym złożeniem stetoskopu. Aby usunąć wkładkę, chwyć ją mocno kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki i pociągnij zdecydowanie od liry, przytrzymując ją drugą ręką. Aby zamontować wkładki, wciśnij zdecydowanym ruchem mniejszy koniec do liry, aż wskoczy całkowicie na miejsce. Aby zapobiec uszkodzeniu kanału słuchowego, upewnij się, że wkładki są prawidłowo osadzone przed umieszczeniem ich w uszach. Aby zapobiec uszkodzeniu stetoskopu: nie zanurzaj stetoskopu w żadnym płynie, nie sterylizuj (np. w autoklawie, za pomocą płynnej sterylizacji chemicznej), nie przechowuj w wysokich temperaturach.